Varalan Urheiluopisto
Liiku luonnon helmassa keskellä Tamperetta

Varala facebook Varala english

Kuntoremontit ja terveystreffit

Kuntoremontit

Järjestämme tilauksesta 12-20 henkilön ryhmille eripituisia kuntoremontteja ja niiden seurantajaksoja terveystreffejä.

Yleisimmin kokonaisuus on rytmitetty viiden päivän kuntoremonttiin ja kahden päivän terveystreffeihin. Myös kolmen päivän startti – välietappi 2 pv – seuranta 1-2 pv on ollut suosittu toimintamalli – rytmitys voi olla mitä tahansa. Lähialueen työyhteisöille olemme toteuttaneet kuntoremontteja myös ns. avo-mallina, jolloin kuntoremonttilaiset ovat päivän Varalassa mutta yöpyvät kotonaan.

Kuntoremontin ohjelma koostuu monipuolisesta terveys- ja kuntoliikunnasta niin sisällä kuin ulkona. Runsaasta lajivalikoimasta räätälöidään toiveiden mukainen kokonaisuus, joka voi olla myös jonkun teeman mukainen kuten kilot karisemaan, melonta tutuksi, tanssien kuntoon tai 50+. Tietoiskut ovat mukavaa vastapainoa liikunnalle. Niissä käsitellään mm. kuntoilun vaikututusta työkykyyn, terveellisiä ravintotottumuksia ja jaksamista muutoksessa. Tärkeä osa kuntoremonttia on kattava terveyskunnon mittauspaketti: terveyskysely, verenpaine ja pulssi, lepo-EKG, In body -kehonkoostumusmittaus, motorisen ja tuki- ja liikuntaelimistön sekä aerobisen kunnon testaus. Testin perusteella laaditun henkilökohtaisen kuntoiluohjelman avulla jokainen osaa jatkaa omatoimista liikkumista oikealla rasitustasolla, jolloin liikkuminen tuntuu miellyttävältä. Yllätyt kuinka tulosta syntyy.

Luonnon kauniilla paikalla Pyynikinharjun kupeessa ja Pyhäjärven rannalla sijaitseva Varala tarjoaa monipuolisen liikuntakoktailin ja asiantuntevan kuntotestauksen kuntoremonttilaisille.

Oman keittiön herkut ja viihtyisän rantasaunan löylyt kruunaavat liikunnallisen ohjelman. Mukavaa vastapainoa liikuntaohjelmalle löytyy jo 10 min matkan päästä, sillä Tampereen keskustan lukuisat tanssipaikat, teatterit ja näyttelyt sijaitsevat 3-4 km etäisyydellä Varalasta. Tulitpa mistä päin Suomea tahansa – meille on helppo tulla myös julkisilla kulkuvälineillä.

Terveystreffit

Terveystreffit toimivat kuntoremontin seurantajaksona. Se on myös erinomainen kuntoviikonloppu niille, jotka hakevat liikunnallisia virikkeitä ja tietoa omasta kuntotasostaan. Treffit kestävät perjantai-iltapäivästä klo 14.00:sta sunnuntaihin klo 14.00:ään. Liikuntaohjelman ja rennon rantasaunaillan lisäksi mukana on myös motorisen ja tuki- ja liikuntaelimistön sekä aerobisen kunnon testit sekä kehon koostumusmittaus.

Lisätiedot

Marko Arvonen, 044 3459 932 tai etunimi.sukunimi@varala.fi.

HAKU
Powered by VillivisioCMS